قرص ضد «کووید ۱۹»؛ فایزر با تولید محصولش توسط دیگر شرکت‌ها موافقت کرد

شرکت داروسازی فایزر روز سه‌شنبه با یک گروه مورد حمایت سازمان ملل متحد توافقی امضاء کرد که براساس آن دیگر شرکت‌های داروسازی اجازه تولید داروی آزمایشی فایزر برای درمان بیماری «کووید ۱۹» را خواهند یافت.

امضای این توافق در عمل می‌تواند داروی «کووید ۱۹» را در اختیار بیش از نیمی از جمعیت جهان قرار دهد. بنا به اعلام فایزر مجوز ساخت این دارو به گروه «ام پی پی» (MPP) مستقر در ژنو داده خواهد شد. سازمان «ام پی پی» به این ترتیب می‌تواند به شرکت‌های تولیدکننده داروهای بدون علامت تجاری اجازه دهد تا محصول فایزر را برای استفاده در ۹۵ کشور تولید کنند.

هر چند این توافق زمینه دسترسی ۵۳ درصد جمعیت جهان به داروی فایزر را فراهم می‌کند اما برخی از کشورهای پرجمعیت همچنان در چهارچوب این توافق به قرص فایزر دسترسی نخواهند داشت. به عنوان مثال جمعیت برزیل به عنوان یکی از کشورهایی که بیشترین میزان تلفات جانی را در جریان همه‌گیری ویروس کرونا داشت از توافق فایزر با «ام پی پی» بهره‌مند نخواهد شد.
شرکت فایزر اعلام کرده است که در اولین فرصت از اداره دارو و غذای آمریکا و دیگر نهادهای مسئول در کشورها خواهد خواست تا مجوز استفاده از قرص تولیدشده برای درمان «کووید ۱۹» را صادر کنند. شرکت مرک نیز پیش از این با «ام پی پی» توافقی برای تولید قرص ضد کووید ۱۹ این شرکت از سوی دیگر شرکت‌های داروسازی امضاء کرده بود.

بریتانیا تاکنون تنها کشوری است که مجوز استفاده از داروی شرکت مرک برای درمان «کووید ۱۹» را صادر کرده است.

سازمان پزشکان بدون مرز روز سه‌شنبه در واکنش به توافق فایزر با «ام پی پی» اعلام کرد که از عدم عرضه داروی این شرکت به کل جمعیت جهان «مایوس» شده است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *