ارز 4200 نرسید، 200 دارو کمیاب شد

آن‌طور که نایب رئیس انجمن داروسازان به خراسان می‌گوید، این روزها فهرست اقلام دارویی کمیاب و نایاب به 200 قلم رسیده است؛ رئیس کمیسیون بهداشت گفته است که رئیس‌جمهور در جلسه سیزدهم آذرماه ستادملی مقابله با کرونا، دستور تخصیص ارز را داده اما این دستور هنوز اجرایی نشده است.

ارز  شش  ماهه دوم نرسید!

آن‌طور که مدیرکل امور دارو سازمان غذا و دارو اعلام کرده، هنوز سهمیه ارز 4200 تومانی شش‌ماه دوم سال برای واردات دارو و مواد اولیه اختصاص داده نشده و این موضوع به کمبود دارو منجر شده است.

ماجرای نیمایی شدن ارز داروها

حیدر محمدی توضیحی کاملی هم درباره روند نیمایی‌شدن ارز برخی داروها، ارائه کرده و گفته است: «طبق قانون بودجه 1400 که سال گذشته تدوین و تصویب شد، مقرر شد در شش‌ماه اول سال 1400، به میزان 1.5 میلیارد دلار ارز برای واردات دارو و تجهیزات اختصاص یابد و از شش‌ماه دوم، وزارت بهداشت به‌تدریج به سمت استفاده از ارز نیمایی حرکت کند، البته این رویکرد از همان سال گذشته هم اتخاذ شده بود و داروهای بدون نسخه(OTC) و همچنین مواد جانبی و داروهایی که نمونه داخلی داشت، به‌تدریج نیمایی شدند». محمدی بر این نکته هم تاکید کرده است که: «این که گفته می‌شود وزارت بهداشت به طور ناگهانی حذف ارز برخی داروها را آغاز کرده، درست نیست؛ چرا که این یک روند تدریجی و طبق تکلیف قانونی بوده و حتی ما باید در شش‌ماهه دوم امسال به سمت نیمایی کردن ارز دارو حرکت می‌کردیم که البته هنوز این کار انجام نشده است.»

بازی با جان بیماران؟

اگرچه همین هفته گذشته وزیر بهداشت تاکید کرد که هنوز تصمیمی برای حذف ارز ترجیحی دارو گرفته نشده است، اما از همین حالا و قبل از مشخص شدن تکلیف نهایی این موضوع، به دلیل تخصیص نیافتن ارز شش‌ماهه دوم برای واردات دارو و مواد اولیه، برای بیماران مشکل‌ساز شده است.

اتفاقی بی‌سابقه طی 2دهه اخیر

دکتر «سیدعلی فاطمی» نایب رئیس انجمن داروسازان در گفت‌وگو با خراسان با ابراز نگرانی شدید دراین‌باره می‌گوید: متاسفانه با وضعیت خیلی بدی مواجهیم؛ از نیمه دوم امسال کمبود اقلام  دارویی به حدود 200 قلم رسیده و این داروها در داروخانه‌ها کمیاب و حتی نایاب شده که  به تبع آن مردم واقعا دچار مشکل شده‌اند. وی تصریح می‌کند: اتفاق عجیب و نگران‌کننده این است که تا به حال کمبود اقلام دارویی اغلب مربوط به داروهای وارداتی بود اما متاسفانه در اتفاقی بسیار کم‌سابقه، این کمبود به داروهای تولید داخل هم سرایت کرده و خیلی از داروهایی که طی 20 سال اخیر هیچ مشکلی برای تامین آن نداشتیم، در فهرست داروهای کمیاب قرار گرفته است.

شرکت های داروسازی ماده اولیه ندارند

البته چرایی این اتفاق مشخص است و خوب می‌دانیم که با وجود تولید داخلی 97 درصد داروهای موردنیاز، بیش از 50 درصد مواد اولیه آن‌ها وارداتی است. پس عجیب نیست که تخصیص نیافتن ارز 4200 تومانی واردات مواد اولیه، روند تولید این داروها را هم دچار مشکل کرده باشد. فاطمی با تایید این موضوع می‌گوید: مواد اولیه این داروها مشمول دریافت ارز 4200 تومانی است و با توجه به این‌که تامین آن برای دولت دشوار است، هم‌اکنون اعتبار آن به موقع در اختیار شرکت‌های داروسازی داخلی قرار نگرفته و گاهی چند هفته تا چند ماه با کمبود مواد اولیه موثره مواجه می‌شوند». این اتفاق حالا به کمیاب و نایاب شدن 200 قلم دارو   و  رونق گرفتن بازار سیاه منجر شده و وضعیت را نگران‌کننده ساخته است.

رئیس کمیسیون بهداشت: نگران  هستیم  

دکتر حسینعلی شهریاری رئیس کمیسیون بهداشت و درمان مجلس هم درباره این موضوع هشدار داده و گفته است: «مردم به خاطر کمبود دارو، مشکل جدی دارند و ما هم اعلام نگرانی کرده‌ایم، البته آقای رئیس‌جمهور هم دستور داده‌اند که ارز 4200 تومانی دارو تا آخر سال تخصیص داده شود. شهریاری با حذف ارز ترجیحی دارو هم مخالفت کرده و گفته است: «با توجه به تجارب گذشته، به مدیریت ماجرا اعتماد نداریم و مطمئن نیستیم که اگر مابه‌التفاوت ارزی دارو به سازمان برنامه و بودجه داده شود، این پول دوباره در همین حوزه دارو مصرف شود».

 

منبع : خبر انلاین

2 دیدگاه برای “ارز 4200 نرسید، 200 دارو کمیاب شد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *